mariyyahnatto mariyyahnatto 18-04-2021 Mathematics contestada You want to buy a pet rabbit that costs $242. You already have $62 and you plan to save $12 per week. If w represents the number of weeks until you have enough money to buy the rabbit, what equation could you use to find the value of w? A- 62+12w = 242 B- 62 - 12w = 242 C- 12 - 62w = 242 D- 12 + 62w = 242