xxdollface xxdollface
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

5 pounds of almonds cost $25. What is the unit price per pound?

Respuesta :

thedoritoamigo
thedoritoamigo thedoritoamigo
  • 18-04-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.

[tex]\frac{25}{5}[/tex] = 5

So, the unit price is $5 per pound.

Good luck ^^

Answer Link
quinna31
quinna31 quinna31
  • 18-04-2021
$5 per pound.
you would take the overall price ($25) and divide it by the amount you are getting (5 lbs) so 25 divided by 5 is 5 so you get 1 lb of almonds for $5
Answer Link

Otras preguntas

Write the equation for the complete oxidation of glucose in aerobic respiration.
how many tens are in 800
How long is a rectangular field with a width of 3/5 mile and an area of 21/50 square mile?
why was vietnam divided into two parts? Was it civil?
Show that the max. range of a projectile in any direction is described in the same time in which it would fall freely under gravity through this distance starti
Two less than 2 times a number is the same as the number plus 64
given the equation x^2+y^2+4x-6y+12=0 solve for y
What cars did they have in the 80's?
Melody used the ratio table at the right to find the number of people served with 15 pounds of ground turkey find her error and correct it Pounds of turkey 2.
128 is 74% of what number? If necessary, round your answer to the nearest hundredth.