deborex30
deborex30 deborex30
  • 19-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff bought 7 pounds of chocolate
and spent $8.89. How much is one
pound of chocolate?​

Respuesta :

heyimurmum heyimurmum
  • 19-04-2021

Answer:

1.27

Step-by-step explanation:

Answer Link
AnastasiaTJ
AnastasiaTJ AnastasiaTJ
  • 19-04-2021

Answer:

$1.27

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of things you have to get the unit cost. Unit cost is the amount per item

$8.89/7 items = $1.27 per 1 pound of chocolate  

Answer Link

Otras preguntas

In chorlette's web how does fern show that she can hear the animals talk?
In economics what is the major role of business?
If a given choice between producing two goods a nation will choose to produce the good with what
italy and germany were able to unify in a big part because of
A zookeeper weighed an African elephant to be 9x10^3 pounds and an African lion to be 4x10^2 pounds. How many times greater is the weight of the elephant than t
what times 2.5x5 equal to
To have the maximum effect in increasing the angular momentum of a potter's wheel, where should you apply a force with your hand?
How can you identify a unit rate or consant of proplortionality in a table?graph?In a equation?
Help, please!!!! using "president Cleveland, where are you?" respond to the following prompt: Explain how authors use historical times or events as a basis f
A split infinitive occurs when a word or group of words is inserted _____ the two parts of an infinitive. options: before after instead of between