jaylaowens79 jaylaowens79
  • 19-04-2021
  • Mathematics
contestada

Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including tax?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

If Amy started with 28 dollars and bought 7 pens, then had 20.30 dollars, we can subtract to find the price of all 7 pens.

28-20.30=7.70 dollars

now to find the amount for EACH pen, we divide by 7

7.70/7=1.1

each pen costed Amy 1 dollar and 10 cents with tax

Answer Link
ItzDay
ItzDay ItzDay
  • 19-04-2021

Answer:

$1.10

Step-by-step explanation:

$28-$20.30=$7.70

7.70 divided by 7= 1.10

so each pen must cost $1.10

Answer Link

Otras preguntas

What is 682.717 rounded to the nearest tenth? a. 682.8 b. 682.72 c. 682.7 d. 680
It is best to say that the protection to properties offered by sea walls along coasts _______. a. decreases the present and future risk to human properties b.
True or false: Deliberate practice is unnecessary to gain expertise.
The gas in a cylinder has a volume of 3 liters at a pressure of 100 kPa. The pressure of the gas is increased to 203 kPa. Assuming the temperature remains const
7 and 1/5 -2 and 3/5 equal
which of the following makes decisions about interest rates and the growth of the money supply
What does B-cell do in our immune system?
True Or False 1.)The graph of a function is always a straight line. 2.)The equation y=xy=x represents a function.
Need help with 17,18,19 plsee
Which region of the brain is responsible for coordination of movement? Frontal Occipital Cerebellum Parietal