Breaann Breaann
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

12 cans of Pepsi cost $5.99 Find the unit price of each can. Round your
answer to the nearest hundredth's place.

Respuesta :

cad311
cad311 cad311
  • 20-04-2021
divide 5.99 by 12
0.499
rounded = 0.50
unit price is $0.5 per can
Answer Link
yeeeeeeeeeeeeetaco
yeeeeeeeeeeeeetaco yeeeeeeeeeeeeetaco
  • 20-04-2021

Answer:

0.50

Step-by-step explanation:

Round up £5.99 to £6 (this makes the question easier to solve), then do £6÷12=0.5 (50p)

Answer Link

Otras preguntas

What cars did they have in the 80's?
Cars and transportation in the 80's
Explain the function of accessory pigments.
Two integers A and B have product of 24 what is the least possible sum of A and B
what is the answer to this math equation -1 3/4 -(-1/2) and this one also: -1/5+1 3/4
This is science A girl cycles for 3hrs at a speed of 40km/h --what distance did she travel
Write the abbreviation for each of the following units: meter, kilometer, centimeter, millimeter, micrometer. What is the mathematical relationship between the
find the x-intercepts of the parabola with vertex -1,-108 and y-intercept 0, -105. in the form (x1,y1)(x2,y2).
Write the equation for the complete oxidation of glucose in aerobic respiration.
Why are the fermentation pathways referred to as “anaerobic” pathways?