arianasmith243 arianasmith243
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

Cookies cost $3.50 per package. How many packages of cookies can Gail buy if she has \$42 .00? Write an equation and solve.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-04-2021

Answer:

  • Solve: 12 packages
  • Equation: n = $42.00¢

Step-by-step explanation:

Given

1 package = $3.50¢

∴, ? package = 42.00¢

Equation

Identify the variable. Let n be the variables, then, the equation is: n=$42.00¢

Solve

Since 1 is 3.50

To find 42.00

Divide 42.00 by 3.50

42.00 ÷ 3.50 = 12

Therefore, Gail can buy 12 packages with $42.00¢

Answer Link

Otras preguntas

pls help i dont understand
What was your reaction to the changes that took place in the colonists from Earth
If h(x) = 2x^2 , then h(-2) + 5=_______
Which of the following is true of intuitive decision making? A) It is a slow process of decision making. B) It is devoid of emotions. C) It is the most rational
What is the base used in toothpaste?
What led to the re-emergence of the home console
These Questions is worth 20 Points. No Explanation Required.
Point A (4, 7) and Point B (-6, 1) are endpoints of AB. Point C is the midpoint of AB. What is the equation of a line perpendicular to AB that passes through po
Taking care of yourself building a support system and taking actions are good ways to
Hey just a few questions that I really need help with. They've been overdue for a week. Please help.