lilyanna22 lilyanna22
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a pack of highlighter costs 2.40 what is the cost Per highlighter, in dollars and cent

Respuesta :

user7747372819
user7747372819 user7747372819
  • 20-04-2021

From the information you gave me, I am going to guess it is a 4 pack of highlighters.

Answer: $0.60 per highlighter

Explanation: To find the unit rate of an item, take the price ($2.40) and divide it by the amount of the product included (4).

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the equation of a line that passes through (-2,1) and (-4,-3)?
How many teams are represented by every color in the pie chart shown
Where is the corpus callosum? What structure does it enclose?
What is the range of the function f(x) = -|X - 4| + 5?19 A. (-0,5)B. (-09. 5)C. (-5. infinity)D. (5 .infinity)​
When a particle of mass m is at (x,0), it is attracted toward the origin with a force whose magnitude is k/x^2 where k is some constant. If a particle starts fr
I need help with #17 please and thank you!
Six bonding pairs around a central atom results in a
Both the United States and Canada moved _____ into the frontier. A) North B) South C) East D) West
The function f(x) = 2x is a logarithmic function. true or false
Why the velocity potential Φ(x,y,z,t) exists only for irrotational flow