luisjimenez3654
luisjimenez3654 luisjimenez3654
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling
school supplies: 5
notebooks only cost
$4.02! How much
would znotebooks
cost? What about 7
notebooks?
Plz help! :)

Respuesta :

Anonymous123456677
Anonymous123456677 Anonymous123456677
  • 20-04-2021

Answer:

2 notebooks are $2.48, 7 notebooks are $8.68

Step-by-step explanation:

Unit rate is 1.24

1.24x2= $2.48

1.24x7= $8.68

Answer Link

Otras preguntas

KONL: Bir çocuğunaile büyükleri ile yasadigiSicakliği, taşra yaşaminin sevecenliğini yansitiyor.OLAY NE ZAMAN OLDU:OLAY NEREDE OLDU:OLAYLAR NEDEN OLOH:OLAY NASI
Fran works for an organization that wishes to Install a program on a single server and host it over the Internet for multiple users to utilize it. Which of thes
11. An academic essay is written in what verb tense?
Why has the world’s economies become interdependent?
get points here lol hehe
How many L of 3.0 M H2SO4 solution can be prepared by using 100.0 mL OF 18 M H2SO4?
PLEASE HELP! look at picture 20 points!
Where are the two men? Why does Fortunato think they are there? Why do you think Montressor really brought him there?
When a Georgia court sentences a person to prison for breaking a law, it is serving its purpose to A)determine constitutional B)administer justice C)enforce st
Chemical factors that determine traits are called a alleles b traits Ос genes characters Od