frutanmohammad frutanmohammad
  • 16-05-2021
  • Mathematics
contestada

At the fair, 2 corn dogs and 3 pretzels cost $13, and 5 corn dogs and 6 pretzels costs $28. How much
would 2 pretzels and a corn dog cost??

Respuesta :

rbasat rbasat
  • 16-05-2021
Let x represent the cost of corn dogs. Let y represent the cost of pretzels.

2x+3y=13
5x+6y=28

Multiply the first equation by two so that we can eliminate y.

Subtract:
4x+6y=26
5x+6y=28

-x=-2
x=2

4(2)+6y=26
8+6y=26
6y=18
y=3

3 x 2 = 6
6+2=8

Therefore, 2 pretzels and a corn dog would cost $8.
Answer Link

Otras preguntas

measure to reduce the impact of droughts on municipality​
There are 15 chairs arranged evenly around t tables. Choose the expression that shows how many chairs are at each table.
Who is Bachendri pal? how did she encourage anurima
Determine whether the function is increasing, decreasing, or constant
Can someone please help me with this question, I have multiple of them and have no idea where to start. If you can help me with this please show how you got it
What to write in a valentines day card for a new relationship.
The process of extending the protections of the bill of rights by means of the fourteenth amendment to apply to the actions of state governments is known as.
Express alphabetically: Double the sum of p and q
(a)Find the greatest common factor (GCF) of 36 and 9. (b)Use the GCF to factor 36 -9.
At night the water temperature of the river is warmer than the air temperature. During the day the water temperature is cooler than the air temperature. Why is