julie5430
julie5430 julie5430
  • 17-05-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store you buy snacks
for $12 and a 6 pack of juices. The
total for the groceries is $15.15.
Write an equation to solve for the
cost of each juice.

Respuesta :

Saniam14
Saniam14 Saniam14
  • 17-05-2021

Answer:

12+6x=$15.15 should be your answer :)

Answer Link

Otras preguntas

Find the distance between the lines Y=3x+10 Y=3x-20 AND Y=3/2x+3/2 Y=3/2x-5
Cate purchases $1600 worth of stock and her broker estimates it will increase in value by 4.2% each year. After about how many years will the value of Cate’s st
The field of a solenoid is most like the field of a: long, straight wire single bar magnet horseshoe magnet single pole
Simplify 10,000^3/4 using a calculator.
At time and a half for overtime over 40 hours, how many paid hours does jesse have if he works 47½ hours
What is the sixth root of (2/3)^2 as a power
Which of the following below shows alliteration? Select all that apply Youthful hose Word to wide Shrunk shank Pipes and whistles
All you need is in the picture
which condition would lead to maximum absorption of O2 by the gills
How many grams of Cl are in .46 moles of Cl?