mar5512
mar5512 mar5512
  • 17-05-2021
  • Mathematics
contestada

The price of grapes, g, is $2.19 per
pound. The price of bananas, b, is
$0.59 per pound. The price of pears,
p, is $1.49 per pound.
Write an expression to represent the
total price of the fruit.

Respuesta :

divine101
divine101 divine101
  • 17-05-2021
just add but 2.19+0.59+1.49...
Answer Link

Otras preguntas

I don't understand #5 and #7. My friend tried to explain this to me but I didn't get it. ​
What is the most likely reason this campaign includes a city in the background ?
factor the expression -18x^2+98​
how do you make a vegetable necklace? middle school math with pizzazz! book E
what are the two types of eukaryotic cells​
What does Athena dream of?
How much pay does john receive if he gives half of his pay to family,250 to his landlord and has exactly 3/7 of his pay left over
Which strategy would not correctly solve this story problem? Luke buys a muffin and glass of juice each Monday for breakfast. Each muffin costs $3 and each gl
Magnesium chloride+ silver nitrate
Evaluate the sum A. 306 B. 240 C. 360 D. 272