allisonmiller42 allisonmiller42
  • 17-05-2021
  • Mathematics
contestada

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. which jar has the best unit rate? and how did you get your answer?

Respuesta :

isaacreppert isaacreppert
  • 17-05-2021

Answer:

the 8 ounce has a better unit rate

Step-by-step explanation:

You divide 8 by 2.79 and get 2.87. Then you take 15 and divide it by 5.54 and get 2.7. Since 2.87 is the bigger number that's the correct answer

Answer Link

Otras preguntas

please help asap i need ur help rn When playing tug of war and neither side moves, forces are unbalanced unequal balanced multiplied
I need an answer for number three. Somebody please help I have to get this done today
A railroad cart with a mass of m1 = 11.9 t is at rest at the top of an h = 10.2 m high hump yard hill. After it is pushed very slowly over the edge, it starts t
Sequoia measures the wavelength of the sound in a Kundt’s tube to be 0.340 m. If the instructor tells her that the frequency driving the sound in the tube is 99
What is 14.8 x 0.2 ?
What would be the most effective way for mirai to include this research in her essay
a substance that forms hydroxide ions in a water solution is a base
Given the chemical equation: Fe2O3 + 3CO --> 2Fe + 3CO2 You need to make 112 g of iron (Fe). You have as much carbon monoxide (CO) as needed. How much iro
What was a significant challenge faced by the United States during world war 2
Solve the system of equations. y = 4x – 4 y = 5x