buieshamaya01 buieshamaya01
  • 18-05-2021
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate in cost per pound?
A 5 lb bag of apples cost 10$.

Respuesta :

Brainlynerd41
Brainlynerd41 Brainlynerd41
  • 18-05-2021

Answer: 2$ a pound

Step-by-step explanation:

10$ divided by 5lb = 2$ a pound

Answer Link

Otras preguntas

what is 4,180 rounded to the nearest thousand
prime factorization of 204
my question is what 90 is 1/10 of what
How did young Americans respond to John F. Kennedy''s challenge?
What is greater 3/4 or 11/16? How can you be sure ?
the expression(4a+2b)-(2a-3b)-(a-b) when simplified is??
what is the ratio of 16:14
What did people use to make tools in the Mesolithic Era?
what is the relationship between the 6s in 660
what is 1/10 as much of 32 million