beetaliya beetaliya
  • 19-05-2021
  • Mathematics
contestada

Nina purchased 4 pounds of strawberries for a total of $6.40.How much did she pay for one pound of strawberries?

Respuesta :

palhair
palhair palhair
  • 19-05-2021

Answer:

1.6$

Step-by-step explanation:

6.4/4=1.6

Answer Link

Otras preguntas

why was the vietnam war important to the United States?
Read the excerpt from David Foster Wallace's Infinite Jest. I am seated in an office, surrounded by heads and bodies. My posture is consciously congruent to the
A meter with three beats per measure is _______ meter.
QUESTION 1 Add. –10 + (–19) = ____ +29 +9 –29 –9
Which of the following methods of writing evidence involves the use of specific punctuation marks? Summary Quotation Informative Paraphrase
How is "The Truth About Antibacterial Soap" organized? Fact by fact Cause and effect Chronological order Problem-solution
Write a program with total change amount as an integer input, and output the change using the fewest coins, one coin type per line. The coin types are dollars,
Normalization of tables in the Employee database could be useful in eliminating all records thatcontain the same employee last name.contain the same employee ID
Which graph shows a set of ordered pairs that represents a function? HELPPP ASAPPP !!
Square Hammer Corp. shows the following information on its 2018 income statement: Sales = $305,000 Costs =