cherrydavidson0 cherrydavidson0
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

a store selling five cans of tomato sause for 5.25 what is the unit prices

Respuesta :

StudyAccounts
StudyAccounts StudyAccounts
  • 20-05-2021

Answer:

1.05 is the unit price

Step-by-step explanation:

I divided 5 by 5.25 to get the unit price.

Answer Link
kikyo232 kikyo232
  • 20-05-2021
5.25 divided 5 = $1.05 each
Answer Link

Otras preguntas

How do you find the slope of a line parallel to y=6x+5
What was remarkable about the Maya’s development of their calendar?
"The red apples are juicy and sweet," said the hungry boy. Which adjective means tends toward hunger?
Max is installing a 12-ft swimming pool slide at a 50° angle of elevation. The bottom of the slide will be 1 foot off the ground and the top of the slide will
Answer Number 2 Already Did Part 1
yogi ran 1/5 of a mile in 2/3 of an hour. how far will he run in one hour
Read the following selection from Act II of Romeo and Juliet. What does the line in bold most likely mean? NURSE Pray you, sir, a word: and as I told you, my yo
Given f '(x) = (x − 4)(6 − 2x), find the x-coordinate for the relative minimum on the graph of f(x).
How long does it take a 1.51 × 10^4 W steam engine to do 8.72 × 10^6 J of work? Round your answer to three significant figures. 1.02 × 10^1 s 5.77 × 10^2 s 7.
On a given blueprint, 1 inch equals 16 feet. If the dimensions of the bedroom on the blueprint are .75 inches x 1.5 inches, what are the actual measurements