Yannabands12 Yannabands12
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada


If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag
of bananas.

Respuesta :

moonlightandsunlight
moonlightandsunlight moonlightandsunlight
  • 20-05-2021

Answer:

$5.63

Step-by-step explanation:

Each bag of bananas is $5.63.

If you divide $28.15 by 5 you get $5.63.

Answer Link

Otras preguntas

Jerry goes to a theme park to ride the roller coasters the theme park charges an entry fee in addition to a fee for each roller coaster ride the went below repr
What is an example of a general safety hazard? A. contaminated water B.poorly maintained equipment C.blizzard D.employee retaliation
What is the role of deoxyribonucleic acid (DNA) in organisms?
What about 343 with an exponet by useing 7 as the base
Prehistoric cave paintings and ancient graffiti represent
In pine trees the female cones contain A. ovules. B. pollen. C. ovules and seeds. D. pollen and seeds.
What do limner artists paintings describe?
how do you simplify 6/8
Is it possible to draw a rectangle with the same area, but a smaller perimeter?
The function g(x) = 3x2 − 12x + 7 written in vertex form is g(x) = 3(x − 2)2 − 5. What is the vertex of g(x)? (−6, −5) (−2, −5) (2, −5) (6, −5)