jeffreypittman jeffreypittman
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

John bought 25 apples for $3. Jane bought the same apples at the same price but only needed 10.

How much should Jane have to pay?

$

Respuesta :

meggiemp20
meggiemp20 meggiemp20
  • 20-05-2021

Answer:

3 ÷ 25 = 0.2

0.2 × 10

= $ 10

............

Answer Link

Otras preguntas

Allyson Gomez invests $8,000 today in an investment that earns 6 percent per year (compounded annually) for 25 years. The average inflation rate is expected to
The leeward side of a mountain receives far less rainfall than the windward side is what?
Select the correct answer. Identify the axis of symmetry of the function graphed below. A. x = -3 B. x = -1 C. x = 1 D. x = -4
What is the equation of the line that is perpendicular to the given line and passes through the point (3, 4)? 4 (3,4) 2 (-3,2) (0, 1) Oy= x + 5 Oy= *x+3 O y = 3
Which statement best explains the main idea of this passage from Hard Times? Industrialization has made people anxious and afraid. Industrialization has made li
Which of the following would have resulted from the functions of prokaryotes on early Earth? more carbon became present in Earth's soil more nitrogen gas became
|18-x|, if x<18. Pls help
a line has a slope of -3/4 and passes through the point (-5, 4). what is the equation of the line?
What is the vertex of g(x) = –3x2 + 18x + 2?
The complete combustion of ethene (C2H4) produces water and carbon dioxide. What will occur for this reaction if 75.8 g of ethene reacts with 201 g of O2? a. Id