jc0320292 jc0320292
  • 16-06-2021
  • Mathematics
contestada

a 24-ounces box of cornflakes cost 3.12 what is the unit rate

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-06-2021

Answer:

.13 dollars/ ounce

Step-by-step explanation:

Take the prices and divide by the number of ounces

3.12 dollars/ 24 ounces

.13 dollars/ ounce

Answer Link
amm21619
amm21619 amm21619
  • 16-06-2021

Answer:

3.12 divided by 24 will tell you how much it cost per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An example of an entrepreneur would be someone who opened up a gourmet popcorn store in the local mall. a. True b. False
This nutrient is needed for proper growth and development.
What have archeologists learned from studying remains of mound builders
why children should not be forced to choose sides in a divorce situation
Which of these contains only one substance sugar water rain water salt water distilled water
how does acceptance of responsibility influence effective communication
A chef has 6 cups of berries and will use 2/3 cup of berries for each serving of fruit salad. How many servings can be made? please show all work!
The __________ is a unique leaf-shaped arrowhead that was found in the Packard site in northeast Oklahoma. a. Clovis point b. Folsom point c. Archaic point d. A
The passing of the Moon directly between Earth and the Sun is a/an
What band is Jon bonjovi a part of