anabea331 anabea331
  • 17-06-2021
  • Mathematics
contestada

1. Jennifer bought 4 1/2 pounds of hamburger for $22.50.
What was the cost per pound?

Respuesta :

sanam925
sanam925 sanam925
  • 17-06-2021

Answer:

.20$

Step-by-step explanation:

4 1/2=4.5

4.5 divided by 22.50=.20

Answer Link
wesleydavis13 wesleydavis13
  • 17-06-2021

Answer: Jennifer bought 4 1/2 pounds of hamburger for $22.50.

What was the cost per pound?

.20cents

Answer Link

Otras preguntas

Sales tax 7% how much will I be charged on a $85
Let f(x) = x2- 3x - 7. Find f(-3)
Suppose P is the midpoint of NQ, OP = 11, and OQ = 35. Find NO.
Jacob earned $80 babysitting and deposited the money into his savings account. The next week he spent $85 Lon video games. Use integers to describe the weekly c
How did early European voyages of discovery open up new trade routes to the world?
The______(1)_______ were skillful artisans with ceramics. They developed their own form ofceramics known as ______(2)_______ over 10,000 years ago. a. (1) Chine
Is it true that the order when dividing 3 real numbers does not affect the answer
The ___ is the best part of an experiment that is not being tested and it used for comparison
5a-15+9a=3a+29 what is the answer
What type of biomacromolecule is an enzyme?