CoolLearner12
CoolLearner12 CoolLearner12
  • 18-06-2021
  • Mathematics
contestada

Amy needs to buy 48 cups of fruit punch
for a picnic. The fruit punch costs $1.75
per gallon. How much will Amy need to
spend on the fruit punch?

Respuesta :

s403167
s403167 s403167
  • 18-06-2021

Answer:

Amy will need to spend $5.25 on the fruit punch.

Step-by-step explanation:

48 cups = 3 gallons

3*$1.75 = $5.25

Have a nice day! :-)

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!1.) What are the numerical coefficients of the following terms? x2 1 2 zero2.) 3x3y2z 1 2 33.) x2y 1 2 zero4.) 6xy/b 6 2 6 and b
Solve for 2-3(x+4)=8
what is the main characteristic of narrative writing?
_____ is a condition in which individuals may have relatively normal peripheral vision but are unable to see clearly what is right in front of them.
Terrorists from this nation were responsible for the horrific Pan Am Flight 103 bombing over Lockerbie, Scotland in 1998.
Based on the historical information and the excerpt, what can you infer about how French society was affected by the war? The French noblemen were insensitive t
Does being the first religious inhabitant of the holy land give Judaism more right to own it, compared to the other two monotheistic religions? Why
Find the GCF of the given polynomial. 8x6y5 - 3x8y3
which determines carrying capacity
Which property is illustrated by 45+19=19+45