rshafayeth rshafayeth
  • 19-06-2021
  • Mathematics
contestada

help me on this question

help me on this question class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 20-06-2021

9514 1404 393

Answer:

  $4.71

Step-by-step explanation:

The cost of the Valencia oranges is ...

  (3/4 kg)($0.96 /kg) = $0.72

The cost of the navel oranges is ...

  (3 kg)($1.33 /kg) = $3.99

The cost of the purchase of the oranges is $0.72 +3.99 = $4.71.

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line that passes through (-6, 2) and (-3, 4) ? Enter your answer in the box.
Please help with math problem!! It is due tonight! I will give brainliest!! :)
A student wants to try to convince her parents to stop serving peas for dinner. She lays out her argument that peas are high in fructose, which is a type of sug
Use the slope intercept form to graph the equation: y=-3x
what is 6/45 in simplest form with steps, and ⁻4/36 in simplest form with steps
Darlene buys a new car for $12,750. The simple interest rate is 11.3% and the amount of loan (plus simple interest) is repayable in 4 years. What is the total a
valores normales de saturación de oxígeno por edades
Twice the quantity b increased by 9
when did anton van leeuwenhoek invent the microscope
y = y=     x 2 + 5 x 2 +5