dsanchez4199 dsanchez4199
  • 20-06-2021
  • Mathematics
contestada

How do you get total cost from price of $2.75 and qty demanded of 1250

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 25-06-2021

Answer:

$3437.5

Step-by-step explanation:

Given data

Unit cost= $2.75

qty demanded= 1250

To get to the total, we have to multiply the quantity by the unity cost

=2.75*1250

=$3437.5

Hence the total cost is

$3437.5

Answer Link

Otras preguntas

Fechner stated the existence of a functional relationship between body and mind is, in general, not _____
How do u do this omggg
Patrick purchased four new tires that were regularly priced at $95.99 each, but are on sale for $20 off per tire. If the sale tax is 7%, how much will be charge
describe the impact that Columbus had on the native americans
Isotopes that decay with a nuclear break-up and emit a significant amount of energy are said to be ________.
A rectangular parking lot has a perimeter of 820 ft. The area of the parking lot measures 42,000 ft2. What is the width of the parking lot?
I NEED HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!Performing movements that improve your muscular endurance help you ____________. lengthen your bonesuse your muscles without tiri
Write the next three integers in the pattern -4, -2, 0, 2
if your car gets 28 miles per gallon, how much does it cost to drive 310 miles when gasoline cost $3.50 per gallon?
Allison is explaining the difference between two psychological concepts: "when you hear a sound, that is __________; when you realize that the noise is a clock