ledlightslgirl
ledlightslgirl ledlightslgirl
  • 18-07-2021
  • Mathematics
contestada

​Mrs. Ella bought something's bought 3 lb of apples. The price is $2.49 per pound. How much did she pay for the three pounds of apples ?​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-07-2021

Answer:

$7.47

Step-by-step explanation:

Take the number of pounds and multiply by the price per pound

3 * 2.49

7.47 for 3 pounds of apples

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 18-07-2021

Answer:

7.49

Step-by-step explanation:

Given: 3 pounds, and 2.49 for each pound

Multiply:

2.49 × 3

 ₁   ₂    

 2.49

×      3

----------

 7. 47

Mrs. Ella bought 3 pounds of apples for $7.49

Answer Link

Otras preguntas

What is the probability that line receives a blue form a test
a circle is centered at (11,-9) and has a radius of 12 what is the equation of the circle
Do you think American society does enough to protect and help teenagers?
When trying to burn additional calories, which training method should be used?
What is the answer to the 4th question??
Can somebody please answer this spanish question quickly
When kirk ahd one cat, he needed to serve 1/2 of a can of cat food each day. now that Kirk had adopted a second cat, he needs to serve a total of 2/3 of a can e
Factor the greatest common factor: 12a3b 8a2b2 − 20ab3. 4ab(3a 2ab − 5b2) 4ab(3a2 2ab − 5b2) 4a2b(3a3b − 2a2b2 − 5ab3) 4a2b(3a2 2ab − 5)
Idetail ran a booming ibc business during the winter semester. they would detail automobiles while customers waited. with their initial way of cleaning vehicles
Each stanza from the poem "i know christ" starts with the same words what are they?