erinduffynjip8544 erinduffynjip8544
  • 20-08-2021
  • Mathematics
contestada

The track team needs new uniforms. the students plan to sell candies. the students find three companies for 44.80. company c charges

Respuesta :

nayeem8uddin nayeem8uddin
  • 20-08-2021

Answer:  Answer:

Company C

Step-by-step explanation:

Company A sells 12 tigers for $33.24.

Cost per tiger = $33.34 / 12

= $2.78

Company B sells 16 tigers for $44.80. Company

Cost per tiger = $44.80 / 16

= $2.8

C charges $41.10 for 15 tigers.

Cost per tiger = $41.10 / 15

= $2.74

The company that has the best buy is company C that charges $2.74 per tiger

Brainliest please

Answer Link

Otras preguntas

The author uses a chronological text structure in this excerpt because it
How are coral reefs sensitive?
On the map above, what is the name of the river at letter A?A.the Nile RiverB.the Zambezi RiverC.the Congo RiverD.the Malawi RiverPlease select the best answer
What is the approximate length of the diagonal Selena is going to cut?
y = 6x - 4 y = -x + 3
what is the area of the semicircle?
1. Add and write in standard form.(2x2 - 6x3 + 4) + (2x3 + 3x2 + 4)​
Why did a consumer economy develop in the 1920s? There was a greater availability of consumer goods. American families were frugal. Americans made everything th
according to the new constitution, who had the power to regulate trade?
How do scientists believe our sun formed