lailasoledad231 lailasoledad231
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She pays a total of $48.

Respuesta :

Amist
Amist Amist
  • 16-09-2021
Let’s make an equation
Let almonds = x
pistachios = x + 4 (since “$4 more”
Now she buys 2 pound pistachios and 3 pounds of almonds (totals to $48)
It would be:
2(x + 4) + 3(x) = 48
2x + 8 + 3x = 48
5x = 40, x = 8
x + 4 = pistachios. 8 + 4 = 12

Solution; Almonds = $8
Pistachios = $12
Answer Link

Otras preguntas

Use the graph to determine which statement is true. a. The unit rate for the amount of water dispensed is 9 liters per minute. b. Point A is the origin. c. In 3
What Is one reason that more personal computers have windows operating systems as opposed to Mac operating systems
jake has a pocket full of dimes and quarters. the total value of his change is $3.05. let D represent the number of dimes, and let Q represent this situation. (
coplanar squares abgh and bcdf are adjacent, with cd=10 units and ah=5 units. point e is on segments ad and gb what is the area of triangle abe, in square units
(n^4 - n^3 - 10n^2 + 4n + 24) / (n + 2)
a line goes throught the points (0,-9) and (-9,-72)what is the slope of the line?
HELP PLEASE I NEED IT ASAP
A tank has 14 gallons of water in it when all of a sudden the water begins draining from the tank. Recall that water weights 8.345 pounds per gallon. If 12 pou
who Let The Exodus out of Egypt
The _________ assumes humanity can be neatly divided into two clear-cut categories: male and female.