bellarose2008 bellarose2008
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

An office supply store is selling pens in packages of 10 for $16. Write a
multiplication sentence to find out how much one pen costs.

Respuesta :

jaylivesx
jaylivesx jaylivesx
  • 17-09-2021

Answer:

It costs $1.60 for 1 pen. (It costs $1.60 PER pen)

Step-by-step explanation:

There are tens pens for $16. If you need one pen, you need to get 1 pen, 10÷10=1. If you need to divide 10 by 10, you divide 16 by 10 which equals 1.6.

Answer Link

Otras preguntas

What is the priority nursing action for a client with generalized anxiety disorder who is working to develop coping skills
The statement “There is a difference in pain relief after chewing willow bark versus taking a placebo” is an example of which type of hypothesis? a. null hypoth
what economic impact did the boston tea party have
In 1812, james madison persuaded congress to declare war on whom?.
Add up 2/5, 3/10 and 1/2. Give your answer as a mixed number.
Take note of the ways Dr. King specifically calls out police brutality; discuss the connections between 1963 and right now; notice the historical patterns of w
Please help me, please.
The two interior opposite angles of an exterior angle of a triangle are 75° and 85°. Find the measure of the exterior angle​
Find the time borrowed given principal of $500, rate of 7.5%, and an interest amount of $150.
Two less the quotient of a number and five. What is the algebraic expression