kvarnak2026 kvarnak2026
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 6 roses for 2.45 each. 12 carnations for $.99 each and 9 tulips. your total cost is $40.08 how much does each tulip cost?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 17-09-2021

6 roses for $2.45 each.

6×2.45 = $14.70

12 carnations for $0.99 each.

12×0.99 = $11.88

9 tulips for ???

in total the price is $40.08 (incl. the tulips).

40.08 = 14.7 + 11.88 + 9×???

13.5 = 9×???

??? = $1.50

so, each tulip costs $1.50

Answer Link

Otras preguntas

what role did nationalism play in the outbreak of world War 1? A. Nationalism convinced the people of Europe that there own nation could take on any military th
which of the following is an element water oxygen carbon dioxide ammonia
What is the slope intercept form for 2y-8x=20?
Help me on the first question
If a car is going 50 miles per hour at 2 pm and 60 miles per hour at 3 pm then it travels between 50 and 60 miles during the hour between 2 pm and 3 pm. is it
How do you get 25% of what number is 21
What role did the catholic church play in the development of the heliocentric theory promoted by copernicus and galileo?
At 7 pm last night the temperature was 10° at 7 am the next morning the temperature was -2° by how much did the temperature change from 7 pm to 7 am
how does oxygen production relate to the rate of photosynthesis
In the middle ages, why were village priests so important to people in manors?