htms
htms htms
  • 19-12-2016
  • Mathematics
contestada

How do we use unit rate on every day life? What does unit rate show

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-12-2016
We use unit rate in every day life, for example, when comparing prices at stores. One store may offer five bowls for $7.99 and the other one bowl for $2.45.
Answer Link

Otras preguntas

A computer printer can print 10 pages per minute. Write an expression for the number of pages in M minutes.
The area of a rectangle is the product of its length and width .Suppose the area of a rectangle is 24 in 2.What are the possible whole number measurements of it
find each rate and unit rate 360 customers in 30 days
What would 324,867 be rounded to?
contrast a plant cell with an animal cell.how can you tell them apart
What is 25/100 and 350/1000 simplified?
In the 1970s, the island of Nauru had one of the highest per capita incomes in the Oceania region due to extensive _______ miningA. copperB. phosphateC.goldD.
Which of the following is true about light waves? 1. They travel at the same speed through matter and empty space. 2. They cannot travel through matter. 3. The
i will gove ppints to anybody who answers this because you will deserve it thank you
A group of organisms that share similar characteristics and can reproduce among themselves to produce fertile offspring is called a a. generation. b. species.