huntejus002
huntejus002 huntejus002
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

tereq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon

Respuesta :

kennedycurry1221 kennedycurry1221
  • 17-09-2021

Answer:

8.5 per pound

Step-by-step explanation:

22.10/2.6=8.5

hope this helps!!

Answer Link
suspicioussheetstain suspicioussheetstain
  • 17-09-2021
The answer it $8.5, 22.10/2.6=8.5
Answer Link

Otras preguntas

a patio is shaped like a golden rectangle. it's length ( the longer side) is 16ft. what is the patios width? write your answer in simplified radical form.
Which is an equation of a circle with center (5, 0) that passes through the point (1, 1)? HELP ME PLEASE!! Answer Choices: A.) (x - 1)2 + (y - 1)2 = 17B.) (x +
What effect does temperature have on the characteristics of magma
wat are the names of flying mamoths
how old are you?. im taking a survey... thanks
What effect does temperature have on the characteristics of magma
can someone please help me solve x + 0.018 = 9
I want a fairy tale, history or an autobiography written in Spanish and containing the present tense, past tense, past tense and future tense..I just need a sma
What was the Treaty of Tordesillas?
how old are you?. im taking a survey... thanks