dakodayencho2097 dakodayencho2097
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

zara202134
zara202134 zara202134
  • 21-09-2021
Let d = dollar per ounce
Let p = pounds of strawberries
So the equation is

14.40(d) = p

Hope that helps
Answer Link
henjdj
henjdj henjdj
  • 22-09-2021

Answer: $0.30 per ounce.

Step-by-step explanation: Because Yes.

Answer Link

Otras preguntas

Take a deep breath. Where does that air you breath in go? It goes into your lungs, but that's not the end! Your circulatory system helps to move the oxygen to a
Yesterday 1,743 people visited the fair today there are 576 more people at the fair than yesterday how many people are the fair
Two equations are shown: Equation A y = −3x − 2 Equation B y equals 3 over x plus 5 Which statement best compares the graphs of the two equations? Both are non
This is a music question: Which composer reimagined Arnold Schoenberg's piece Pierrot lunaire? A. Béla Bartók B. Philip Glass C. William Grant Still D. Germa
Workplaces must be kept clean, orderly, and sanitary. workroom floors must be kept as clean and dry as possible. what is being described?
define family and culture
The average of two number is 92 and their different is 6. what is the value of the smallest number.
Which lens is the student most likely viewing the text through?
what is the gcf of 12 35 15
WILL SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!!!!! :(