melissaegardner melissaegardner
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 pound turkey cost $14.24. What was the price per pound?

Respuesta :

elinachernykh464 elinachernykh464
  • 21-09-2021

Answer:

$0.89

Step-by-step explanation:

14.24 divided by 16 = 89cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-09-2021

Answer:

0.89 cents/pound

Step-by-step explanation:

Divide the total price ( which is $14.24) by 16.

Answer Link

Otras preguntas

The official music authorized by the Roman Catholic Church during this period was ...?
What is the percent of change from 0.55 to 0.1?
Justin Bleeber is conducting a calorimetry experiment in chemistry class. He fills an empty soda can with water and hangs it from an iron ring. The can hangs a
Please find the domain
A stanza of a poem is most closely related to what part of a story
Anyone good with rationalizing expressions????
One of the reasons that congressional incumbents have an electoral advantage is ___________________________
Which is the best explanation for the geographic location of these ancient Egyptian cities and towns?
If the Brown vs. Board of Education decision had been different what do you think schools would look like today?
the change for ice skating is $3 for the skate rental and $2 per hour to skate . how much will you pay if you skate for