tanybgbda3ih4un tanybgbda3ih4un
  • 20-12-2016
  • Mathematics
contestada

Tabitha bought peppers that cost $0.79 per pounds. she paid $3.95 for the peppers. how many pounds of peppers did she buy? show your work

Respuesta :

MissPhiladelphia
MissPhiladelphia MissPhiladelphia
  • 23-12-2016
For the answer to the question above, it is 0.79 divided by 3.95 is 5 so she bought 5lbs. So the answer to the question above is 5.
I hope my answer helped you in your problem. Feel free to ask. Have a nice day!
Answer Link

Otras preguntas

Staying active through sports can make you feel happier and have major health benefits. True False
what is the slope intercept form of (2,6), (-4,-6)
On the diagram above, trace the path of a light ray through these materials
1. What is consumerism? A) How did the Industrial Revolution contribute to consumerism? Describe how it helped create the “consumer.”
how can shaken baby syndrome be prevented
Anyone know what the answer is?
Amylase increases the rate at which starch is broken down into glucose. What kind of molecule is amylase? A) lipid B) enzyme C) carbohydrate D) nucleic acid
which muslim empire government encouraged religious and cultural toleration
Which sentence uses the underlined pronoun correctly? A. Grandmother cooked all of our a special dinner last night. B. Grandmother cooked all of we a special
someone help with math? thanks so much