cdaige22
cdaige22 cdaige22
  • 20-12-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $5.94 for 6 carnations

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-12-2016
I hope this helps you
Ver imagen Аноним
Answer Link
garydesir1
garydesir1 garydesir1
  • 21-12-2016
Hi there..

Let's find the unit rate

if 6 cannons ........> $5.94
for 1 cannon .........>x

Cross multiply
6x = $5.94
x = 5.94/6
x = $0.99

Check the answer
To check the answer we just need to multiply 0.99 by 6 and you will get this : 5.94 

I hope that's help !

Merry Christmas Brainiac !
Answer Link

Otras preguntas

_____ better mirrors the mitosis process. Meiosis I Meiosis II
which catergory of drugs does LSD belong to
What can be the cause of weakened muscle and kidney functioning?
Which element would most likely have chemical properties similar to that of fluorine (F)?
Which atom contains exactly 15 protons
What are the parts of speech in the sentence the rattlesnake is the most popular snake in out country
label the place value 12,354,897
Which of the following represents the first step in planning a piece of writing? a. Make an outline. b. Edit and make revisions. c. Decide on a topic. d. Consid
Which of the following is an interjection? a. Wow b. Is c. Hunting d. Acrimonious
divide 56 in a ratio 4:3