Seudónimo Seudónimo
  • 18-10-2021
  • Mathematics
contestada

if 3 oranges cost 1.75, how much would 20 oranges cost?

Plz describe how you solved! only answer if you know, brainly will be given to whoever deserves it the most.

Respuesta :

8555cashio
8555cashio 8555cashio
  • 18-10-2021
1.75 divided by 3 = 0.5833
So 20 x 0.5833 = 11.66
The answer is $11.66 for 20 oranges
Answer Link

Otras preguntas

A person, years after committing a serious crime, is found living under a false identity over 1,000 miles from where the person used to live. the person's memor
please help thank you
Number 6 I’m confused
Write an expression that shows how to multiply 7 * 256 using expanded form and distributive property
A snail crawls at a pace of 5.0 cm/min (centimeters per minute). what is the snail’s pace in feet per second?
Which correctly describes how the graph of the inequality 6y-3x>9 is shaded
What is a problem in major urban areas? A. shopping centers B. the Ballet Folklorico C. air pollution D. only one spoken language
which other structures of the cytoskeleton would show the same pattern of microtubules as a flagellum
4x-8y=24 find the y intercept and x intercept
Which battle had the second-highest number of casualties in the Civil War? A. Gettysburg B. Atlanta C. Savannah D. Chickamauga