sparingkarma sparingkarma
  • 19-10-2021
  • Mathematics
contestada

A bottle of grape juice costs 6.50$ of you buy 6 bottles you can get 10%discount workout how much you save if you buy 6 bottles

Respuesta :

8555cashio
8555cashio 8555cashio
  • 19-10-2021
$6.50 x 6 = $39 but buying six hives a 10% discount which would be $3.90 OFF
$39-3.90= $35.10
Your answer is you save $3.90 by buying six bottles
Answer Link

Otras preguntas

y=5x-8. what is the input whne the output is 12?
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2?Explain why or why not.
compare and contrast a hurricane's eye and eye wall.
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2?Explain why or why not.
besides conquest by arab armies how was islam spread
What are four types of Imperialism and how did it caused problems between countries?
How did cities influence colonial life?
Why is classification an important life skill?
y=5x-8. what is the input whne the output is 12?
what is the consonant of the word MATH