reneeshelby1961
reneeshelby1961 reneeshelby1961
  • 19-10-2021
  • Mathematics
contestada

page. 1.06 lb of lettuce for 2.05 what does lettuce cost per pound rounded to the nearest cent no links please just answer the question​

Respuesta :

skylarowans
skylarowans skylarowans
  • 19-10-2021

Answer:

I don't think anyone understands the question

Answer Link
mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 19-10-2021

Answer:

  • $1.93 per pound

Step-by-step explanation:

Use ratios to solve:

  • 1.06 lb → $2.05
  • 1 lb → x

x = 2.05/1.06 = $1.93 per pound

Answer Link

Otras preguntas

what Social/emotional skills would you focus on teaching and how?
Pleeeease help meCory has 15 die-cast cars in his collection. Each year his collection increases by 20%. Roger has 40 cars in his collection. Each year he colle
I NEED HELP ASAP PLEASE!
A 3.0 N force and a 5.0 N force are acting in opposite directions on the same 5.0 kg ball. What is the magnitude of the acceleration of the ball?
most sex-linked genes are found on...? Need help! answer ASAP
Point R divides `bar(EF)` in the ratio 1 : 5. If the coordinates of E and F are (4, 8) and (11, 4), respectively, what are the coordinates of R to two decimal p
If you guys want I’ll make it 80 points + BRAINLIEST if you help me with my previous question just please please please let me know if you can help me ):
On what did the grimke sisters base their argument for equal rights for women?
How wil the graph of the function y=x^3 transform when changed to y=x^3+4
Someone help me asap?