leverage9249 leverage9249
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

The class pet eats 1/4 cup of food each day.The teacher needs to buy enough food for 3 weeks.How much rabbit food does she need to buy?

Respuesta :

karmashipsdnf
karmashipsdnf karmashipsdnf
  • 20-10-2021

Answer: 5.25 (pounds?)

Step-by-step explanation: 7 * 3 = 21. Multiply 21 and 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

Please help brainiest is the award
The following inventory valuation errors have been discovered for Knox Corporation: The 2015 year-end inventory was overstated by $23,000 The 2016 year-end inve
SOCCER - 4. ) Soccer can be played on grass or artificial turf and the surface can be any color. a.) False b.) True
Which of the following is NOT true about historical evidence?
Please hurry I’m timed Chromosomes are composed of DNA. Please select the best answer from the choices provided. True Or False
Tristan’s Adventure Which statement best summarizes the theme of this passage? A. Visiting grandparents can be very interesting. B. Cities provide more opportu
write the structures listed below in order from least complex to most complex. organ, organism, cell, organelle, and tissue.
the ratio of the angles in a triangle is 3:10:7 what is the measure of the smallest ?
Which of the following is not a fixed cost? * O monthly gym membership car payment O rent O vacation/recreation/fun expenses
I need help please ​