D0minic8653 D0minic8653
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

WHICH IS THE BETTER VALUE!
$15 for 4 pizzas
с
$25 for 6 pizzas
a
$19 for 5 pizzas

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 20-10-2021

Answer:

unit price formula: cost / quantity

15 / 4 = 3.75 per pizza

25 / 6 = 4.16 per pizza

19 / 5 = 3.8 per pizza

lowest is $3.75so 15$ for 4 pizzas is your best value.

Answer Link

Otras preguntas

Why are polymers solid at room temperature when most smaller molecules are liquid or gas?
Eddy has a ticket to every home game the St. Louis Cardinals play. If he sells his ticket for a weekday game, he gets $120. If he sells his ticket for a weekend
Give the place value of each divit in the number 945,870
The magnitude of the momentum of an object is 64 kilogram meters per second. If the magnitude of te velocity is doubled, the magnitude of the objects momentum c
What is the best textile fiber?
Why is the Edict of Milan important?
HELPPPPPPPWhich of the following sentences is punctuated correctly? A. My mother was upset, because I lost her favorite grammar book. B. My mother was upset; be
In some plants, the product of fertilization. This holds an embryonic plant, usually a food source for the embryo, and is enclosed in a protective coat.
Which of the following activities uses the most water in a typical home?
20. Higher Order Thinking Teresaaway 8 baseball cards and has 4 bacards left. Write a subtraction problemshow the fraction of the baseball cardsTeresa has left.