chazzy6277 chazzy6277
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 apples cost N300 how many apples can be bought for N1875

Respuesta :

KiaraFry
KiaraFry KiaraFry
  • 21-10-2021

Answer:

28125

Step-by-step explanation:

300÷20=15

15×1875=28125

Answer Link

Otras preguntas

How global warming causes sea turtles to lose the place for laying eggs?
Which expresses 6y : 9y in its simplest form? A. 9 : 6 B. 2 : 3 C. 6 : 9 D. 3 : 2
solve using the substitution method -7x+y =42 and 5x+13y =66
If you use a summary note in a research paper, you will not be guilty of plagiarism. True False
Gina mixed paint to make her favorite shade of purple . She filled up one third of the container with red paint .Then she filled the remaining space with 4L of
I like McDonald's french fries the best because _______ crispy. their they're thier there
Which of the following numbers is irrational? A. 0.25 B. .25 with a line on top C. 0.000000025 D. 0.002536785471264...
Which expresses 6y : 9y in its simplest form? A. 9 : 6 B. 2 : 3 C. 6 : 9 D. 3 : 2
An exterminator charges $80 to visit a home and $35 to spray each room. If the total bill was $395, how many rooms were sprayed? Write an algebraic equation tha
for a science experiment marcia dissolved 1.0 kilograms of salt in 3.0 liters of water for a different experiment Bobby dissolved 2.0 pounds of salt in 7.0 pint