briantejdad briantejdad
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the cost per pound:
313 pounds of apples for $10.50

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-10-2021

Answer:

3 cents

Step-by-step explanation:

Divide the cost by total pounds. 10.5 divided by 313 is 0.03.

Answer Link

Otras preguntas

Read the passage about draft cards during the Vietnam War. During the Vietnam War, the Selective Service draft was in place. This was a system by which men of a
Jason bought 3/4 of jelly beans for $12.60 how much would a pound cost Jason
At an ice cream shop, Roy orders 3 scoops of ice cream and 1 topping for $3.95. Pete orders 2 scoops and 2 toppings for $3.10. What is the cost per scoop and pe
pagsunod sunurin ang mga pangyayari sa binabasa maikling kwento gumamit ng letrang a to e,sa loob ng labing anim na taon ay nagpapataw witawit sa ilog ng kalan
Which ancient Egyptian medical procedure is used by surgeons today? A. blood transfusion B. trepanning C. mummification D. bone surgery The ancient Egyptian leg
Find the area of the figure.
How do credit card companies use a person's credit report? to figure out if that person has been using a budget to determine if that person should be given a lo
Show the given equation in a graphx + y = 5​
can some one help tell my mom that i'm pregnant and i'm only 16 i scared .
Read this excerpt from Extremely Loud and Incredibly Close. Even after a year, I still had an extremely difficult time doing certain things, like taking showers