monie1560
monie1560 monie1560
  • 16-11-2021
  • Mathematics
contestada

Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for
$10.35. What is the unit rate for the pecans?

Respuesta :

0817418
0817418 0817418
  • 16-11-2021

Answer:

3.45 per pound of peacans

Step-by-step explanation:

we know that 3 pounds of peacans is 10.35 dollars so all that we have to do to find the unit rate is divide 10.35 by 3 and we get 3.45$

Answer Link

Otras preguntas

If 20% of a number is 12, what is 30% of the same number?
as water is cooled from 4 to 0, its density ____
help me pleaseeeee thanks
(a + 8)(b + 3) ab + 8a + 3b + 24 ab + 3a + 8b + 24 11ab 24ab
Given: ∠1 = ∠2 If AB = 10, AC = 6, and BC = 6, find AD: 51015
What is the product -9x(5x-2x)
Why does Walt whiltman use the word sing
harassment is a/an attempt to harm a person
What is the slope of the line shown in the graph? A coordinate plane graph is shown. Points are plotted at 0 comma 3 and 1 comma 1. The points are joined by a
What is the value of "c" in the quadratic equation 3x2 + 5x + 7 = 0?