tanesha14 tanesha14
  • 17-11-2021
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on five pens. After buying
them you had $10. How much did each pen cost?

Respuesta :

andrewbeshay2525
andrewbeshay2525 andrewbeshay2525
  • 17-11-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

5 x 2 = 10

5 pens x 2 dollars = $10

$20 -$10 = $10 left

Answer Link

Otras preguntas

Name the 4 realms of the earth .
9 students volunteer for a committee. How many different 6-person committees can be chosen?a. 1 b. 362,880 c. 60,480 d. 84
How do you simplify (9x^8 y^3)^1/2
What is the total mass of 2.0 moles of diatomic hydrogen?
What is the next term in the geometric sequence 16, –4, 1, –(1/4), … ?
Who wrote the dystopian novel Nineteen-Eighty-Four in which Newspeak demonstrates the heightened linguistic self-consciousness of modernist writers? a) George
The perimeter of a square garden is to be at least 22 feet but not more than 36 feet. Find all possible values for the length of its sides.
Pedro is building a spice rack with 4 shelves that are each 0.55 meter long. At the hardware store, Pedro finds he can only buy the shelving in whole meter leng
Factor the expression.2x2 + x - 15
Solve for x : 2x^2+4x-16=0