brarkomalpreet862
brarkomalpreet862 brarkomalpreet862
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

which is the better but?A dozen eggs for $2.50 or one egg at a time on sale for $0.20 each



pls help

Respuesta :

trosethree855
trosethree855 trosethree855
  • 18-11-2021

Answer:

single egg

Step-by-step explanation:

0.20 x 12 = 2.40

regular = 2.50

Answer Link
leratophago
leratophago leratophago
  • 18-11-2021

Answer:

one egg a time

Step-by-step explanation:

We know a dozen eggs consists of 6eggs and in total it costs $2.50

Now 1 egg is $0.20 when you buy 5 more eggs separately it gives you a total amount of $1.25 so you save more money when you buy one egg at a time

Answer Link

Otras preguntas

a soccer ball and 12 golf balls have a total mass of 1 kilogram. the mass of each golf ball is about 0.046 kilogram what is the mass of the soccer ball? explain
Round each number to the nearest hundredth and the nearest thousand
what is expanded form for 314,207
why does seattle play an important role with asian countries?
What is 0.2 repeating as a fraction or mixed number in simplest form?
What would 324,867 be rounded to?
What was a tenet of the New Jersey Plan?
which equation means that 7 less than twice a number is -1?
If n=4 what is the value of 6n-3?
66 is 11% of what number?308 is what percent of 350?