kennedybrock5931 kennedybrock5931
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

jim bought a 6 ounce jar of peanut butter for 4.38 dollars.what is the coast of peanut better per ounce

Respuesta :

rthomas111 rthomas111
  • 18-11-2021

Answer:

73 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the number of ounces

so 4.38/6=0.73

Answer Link

Otras preguntas

Fitz loves growing flowers for his mom and friends. Her favorite flowers, roses, are red roses(RR), blue roses (R’R’), and purple roses (RR’). What type of inhe
In which country (India, China, Japan, South Korea, or North Korea ) do citizens have the fewest rights and freedoms?
Hector has three weeks
The numbers shown above belong to which of the following sets of numbers?(25,-14,-39,55,-10,69,-65)l. Rational Numbers ll.Natural Numberslll. Whole numberslV. I
PLEASE HELP how can sexual abuse impact a person’s social health
What’s the amplitude,period,equation of axis, and range for y=3sin[2(x+90)]?
In order to make a box, James cut out four small 2 by 2 squares from each corner of a square piece of cardboard. If the volume of the box he made is 50 inches c
Ariana and Brenda are saving up money. Ariana started with $16 and will save $2 per week. Brenda will save $4 per week. When will they have the same amount o
The table shows input and output values of the function y x2 + 12x - 2. What is an approximate solution of the equation x A -2 B -0.2 C 0 D 0.13
what are the domain and range of the function on the graph​