aliyabadel
aliyabadel aliyabadel
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

Angelique buys 16 cans of lemonade for $8.80 Find the cost of each can. Give units with your answer.​

Respuesta :

ericcartman10
ericcartman10 ericcartman10
  • 18-11-2021

Answer:

$0.55 for one can

Step-by-step explanation:

16 cans of lemonade = $8.80

1 can of lemonade = $8.80 / 16 = $0.55

Answer Link

Otras preguntas

What mistake did Columbus make that led him to believe he could make it to Asia by sailing west? A. He miscalculated the size of the Earth by more than half B.
The women's rights movement and suffrage were given a boost by the Civil War. Why is this true?
ANSWER THESE 3 QUESTIONS IN COMPLETE SENTENCES PLEASE! 1.) Why does the Bill of Rights matter now, today? 2.) Which amendments guarantee fair and legal treatmen
Which of these beliefs did the majority of Americans hold at the end of the 1800s?
Do you think feudalism helped or hurt western Europe's development
Which statement best describes the overall change that occurs as a result of mitosis?
A grocery store receipt shows 5% state tax due on laundry detergent and a flower bouquet. Does it matter whether the tax is calculated on each separate item o
When and where did Muhammad first receive words from Allah
What number goes into both 14 and 49?
A singe particle of matter made up of two or more atoms joined together chemically are called