queenmanda66
queenmanda66 queenmanda66
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

5 cans of juice cost $3.00. What is the cost per can?

Respuesta :

setralevis setralevis
  • 18-11-2021

Answer:

60 cents

Step-by-step explanation:

.6 x 5= 3

Answer Link

Otras preguntas

Which movement inspired the French Revolution?
how would I solve these problems?
Find the measure of AB if C is the midpoint of AB, AC= 6x-20, and CB=4x-2
What event made it necessary for brokers to work on Sunday?
You are skiing down a mountain with a vertical height of 1000 feet. the distance from the top of the mountain to the base is 2000 feet. what is the angle of ele
What was not a Spanish advantage over the native Americans?
Solve the absolute value equation graph the solution 2 |3x-5| -8=8 x= -1 5/6 or x= 5/6 x= -1 or x= 4 1/3 x=-1 5/6 or x= 4 1/3 x= -1 5/6 or x= -1
Jerome went on a hike. He climbed 3/4 of a mile in 2/3 of an hour. What was his hiking speed in miles per hour?
what does aristole mean when he says that "it is not always the same thing to be a good man and a good citizen"
which scientific tools are used by life scientists