msh309982 msh309982
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

2 lb for 3.38 what is the unit rate and cost

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 18-11-2021

Answer:

The unit rate is $1.69.

Step-by-step explanation:

unit rate formula; cost / quantity

3.38 / 2 = 1.69

Answer Link

Otras preguntas

What is the ratio of the length of the input lever arm ti the length of the output lever arm was 6 to 5. If the entire lever is 132 inches long, how long is the
3(2a+5)+5(a-2) explanation and answer please?
carl has 200 songs on his mp3 player. of these songs, 24 are country songs what percent of carls songs are countrey
6 divided by 126 how do I begin to find the correct answer.
In the first phase of the holocaust, Hitler and the Nazis were successful in separating the jews from the rest of the population with the use of
What is discovered at Temperance Tavern? What was Huck afraid had been discovered?
how did mercantilism affect the economies of great britain and the american colonies?
A certain type of nuts are on sale at 0.35 per pound.Tamara buys 0.2 pound of nuts.How much will the nuts cost?
Identify the two statements that contradict each other: A) Line FA || Line AC B) Line FA and AC are skew C) Line Fa and AC do not intersect
(2,-1), m=-3 point-slope form