rosegarica28 rosegarica28
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest store, 2 bags of cat food cost $8.50. How much would Marco spent on 3 bags of cat food ?

Respuesta :

krunkerpro
krunkerpro krunkerpro
  • 19-11-2021

Answer:

12.75

Step-by-step explanation:

8.50 Divided by 2=4.25

1 bag of cat food=4.25

Meaning, 4.25x3=

12.75

Your Welcome Hope it Helps!! (Brainlist maybe? :D)

Answer Link
dcmayes05
dcmayes05 dcmayes05
  • 19-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

2x 8.50 = 17

so than say 3x8.50 = 25.5 that’s your answer hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

When you are given an equation such as the one for EER, the first thing that you should calculate is the expression that is in ________.
Scarcity city can y’all help me
One week, Kerry travels 125 miles and uses 5 gallons of gasoline. The next week, she travels 175 miles and uses 7 gallons of gasoline.
Consider the following chemical equilibrium: CaCO3 (s) Cao (s)+cO2 (g) Now write an equation below that shows how to calculate Kc from Kp for this reaction at a
56 + -90 times positive 2 subtract -17
Write 3 words that contain the root bio
Which of the following factors makes it imperative that organizations be fast and flexible? 1. globalization 2. advances in co
The North American Free Trade Agreement (NAFTA) unites the United States with __________ in one of the world's largest free-trade zones.
5/8 divided by five and three fourths
factor write a polynomial with zeros x=3 x=-3 x=4 x=-2​