ponchik248 ponchik248
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

At Ralphs 5 tomatoes cost $1.80.
At Vons 3 tomatoes cost $1.14.
Which is the better buy?

Respuesta :

anthonyyoung27
anthonyyoung27 anthonyyoung27
  • 19-11-2021

Answer:

I think 5 tomatoes cost $1.80

Answer Link
Melody08
Melody08 Melody08
  • 19-11-2021

Answer:

Ralphs.

Step-by-step explanation:

Ralphs:

5 tomatoes = $1.80

    1 tomato = $0.36

Vons:

3 tomatoes = $1.14

    1 tomato = $0.38

Hence, Ralphs would be a better buy.

Answer Link

Otras preguntas

[tex]what \: is \: photosynthesis[/tex][tex]explain[/tex][tex]follow \: me \: please \: \\ good \: day[/tex]explain briefly​
Plz answer rn plzzzzzzzz
A sequence is defined recursively as follows: a(1) = 1, and a(n)= a(n-1)+n (a) How do you interpret this recursive rule? b) Write down the rule for a(2),a(3),
you where the chairperson of the National Planning Commission, what new project will you launch In Nepal? why?​
Everfi You have to match the boxes with the section
What was the significance of Charlemagne being crowned in Rome in the year 800?
living things depend on many different= a. resources b. environments c. ecosystems d. interactions in order to survive.
find all complex solutions of 5x^2+5x+4=0
Why would trading and fishing communities be more likely to be located on a bay than on a straight section of coast?
Dr. W Sweet Rides Car Rental charges a flat fee of $24 and an additional $0.35 for every mile the car is driven. Which function models the total cost, C(x), of