154508
154508 154508
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 apples for $2.82. At that rate, how much would 1 apple cost?

Respuesta :

kenzieslater04 kenzieslater04
  • 19-11-2021
1 apple = 47¢
since 2.82 / 6 = 0.47, each apple is that much
Answer Link

Otras preguntas

the length of an Australian flag is twice its width and the diagonal length is 45cm. A. if x cm is the width of the flag, find the length in terms of x. B. dra
what is the population of Tennessee
please rewrite each fraction in at least two different ways a)11/2 b)3/8 c)10/7
what is an example of a proportion
Why are glass cylinders provided over plastic cylinders
Concerning the dispensing of drugs, prescription drugs are A. recommended by a pharmacy technician. B. available only over the counter. C. danger
solve for x: |x|-8=-5
An observer notes that the pitch of a sound is becoming progressively lower. The observer can conclude that the sound is moving
Impact of The quebec act of 1774
please rewrite each fraction in at least two different ways a)11/2 b)3/8 c)10/7